2014. május 5., hétfő

M.M. esete, avagy a sok méz B12 vitaminhiányhoz vezethet

M.M. esete, avagy a sok méz B12 vitaminhiányhoz vezethet


M.M. született 1928-ban Angliában, egy kis erdőben Sz.H.P-ban éldegélt barátaival és szüleivel. Nagyon korai éveitől kezdve fura, emberekre jellemző tulajdonságokat mutatott, nagyon kedvelte a piros és rövid pólókat, négylábú állat létére az emberi két lábon járást preferálta és kis bocs korától szinte csak kizárólagosan mézen élt. A vizsgált időszakban az egyed egyértelmű és jól beazonosítható viselkedésbeli abberációkat mutatott, amelyeket az egyoldalú, mézalapú táplálkozás miatt fellépő B12 vitaminhiányra vezethettünk vissza. Ismeretesek olyan esetleírások, hogy rókák, mosómedvék, egyéb medvefajták rászoktak az emberi környezetre, a szemeteseket látogatták, hogy a napi betevőt megszerezzék maguknak. A szóban forgó egyed ennél sokkal többet akart, tett, hogy elérje célját. A barátait zaklatta, mély lyukakba próbált bejutni, hogy onnan egy másik faj egyedétől, a nyúlfélék családjának egy speciális, csak itt élő fajától szerezze be a mindennapi mézadagját. A probléma odáig fajult, hogy a legjobb barátját és a környék összes állatlakóját zaklatta a folyamatos mézéhségével.




A táblázat 340g méz vitamintartalmát ábrázolja, egyértelműen jelezve, hogy az esetben az alany, M.M. az A,E,K és B12 vitaminból is hiányt szenved, és ezek okozhatják a fenti leírt nem megfelelő viselkedési formákat.
Az egyed korai képét összevetve egy későbbi fényképével határozottan feltűnik, hogy a sárgaság jeleit mutatja, emellé a két lábon járás, ami feltételezi, hogy az elülső mancsai nem dolgoznak megfelelően, a memóriaproblémák és az állandó fáradtságérzés kétséget kizáróan a B12 vitamin hiányára utalnak. Érdekes hogy ezt a betegséget az állatvilágban mostanáig még nem sikerült kimutatni, csak az emberi adatok alapján vált lehetségessé, hogy a gyermekek ikonjának tartott M.M. esetét sikerült megfejtenünk, külön köszönet az eset feltárójának Alan Alexander Milnének, és természetesen K.Frigyesnek, aki megismertette a magyar gyermekeket az esettel. A közeljövőben remélhetőleg megtörténhet az egyed orvosi, és gyógyszeres ellátása és elindulhat a beteg leszoktatása az egyoldalú, mézalapú táplálékról. Az orvosok remélik, hogy ez megoldhatja a vitaminhiánnyal fellépő egyéb problémákat is. Hajrá.

David MCDONAGH, Steffan Huw Llewellyn: DOES WINNIE THE POOH HAVE A B12 DEFICIENCY? JOURNAL OF INTERDISCIPLINARY SCIENCE TOPICS 2014.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése