2015. október 5., hétfő

Esti mesék: Erdei séta= enyhe mérgezés, avagy mi a szösz az a hormézis?

A kertben, az erdőben a tengerparton sétálva vagy egyéb vízparton szinte azonnal érezhetjük a pszichés változásokat, szívverésünk lassul, megnyugszunk, vérnyomásunk csökken, az esetleges gondjaink, problémáink megszűnnek egy időre. A természettel történő kapcsolatunk pszichológiai hatását élvezzük minden hétvégén, amikor kirándulunk a barátainkkal a közeli fás erdős helyeken, vagy a nyaralások alkalmával a tengerparton üldögélve, miközben szemünk a távolba réved. Ezek azonban rövid távú előnyök, a mindennapokba visszatérve, a stresszes városi környezet egy-két nap alatt szertefoszlatja azt a nyugalmat és frissességet, amit egy-egy ilyen kirándulás adott számunkra. A zöld, a természet azonban hosszabb időtávon is rendkívüli dolgokat képes a testünkkel, lelkünkkel tenni, számos tanulmány foglalkozik ezzel a témával: a kórházi betegek gyorsabban gyógyulnak meg, ha egy kis zöld bokros, fás területet nézhetnek az ágyukból, mintha csak a csupasz falat.

A japánoknál létezik egy különleges tűnő kis szokás, a

shinrin yoku, ami szabad fordításban erdőfürdést jelenthet, aminek során a résztvevők stresszhormon szintje csökken, a vérnyomásuk szintén, igazából egy jó kis kirándulást takar ez a jelenség. Graham Rook szerint a levegőben, az erdő fáin, kövein élő bacik bekerülhetnek az emberi testbe, ahol az immunrendszerünket enyhén stimulálhatják, és ez okozza a sok megfigyelt pozitív hatást. Ennél az elméletnél sokkal elfogadhatóbb és ésszerűbb az, hogy az erdőben a fák által termelt kémiai anyagok enyhe mérgezést okoznak az embernél, és ez az úgynevezett hormetikus hatás az immunrendszerünket egy kissé felébreszti, annak egyes elemeit, útvonalait izgatja, és így a gyulladásos folyamatok normalizálódnak, szépen gyorsan gyógyulnak a sebeink, csökken a testben a hosszantartó gyulladásos folyamatok miatti krónikus betegségek kifejlődésének esélye.

  Élt egyszer régen egy római uralkodó, aki rettenetesen félt attól, hogy megmérgezik, ezért az udvari varázslója azt ajánlotta, hogy naponta mérgezze magát kis mennyiségű arzénnal, és így a teste hozzászokik a méreghez. Kis mennyiségben fogyasztott mérgező anyagok egészen másként hatnak az emberi testre, mint ugyanezek nagy mennyiségben. A kis mennyiségek enyhe stresszként stimulálják a szervezetünk enzimjeit, nagy mennyiségek teljesen leállítják a működésüket. Ez a hormézis jelensége. Az erdő fái rengeteg fitokemikáliákat gyártanak, polifenolokat, amelyek antioxidánsként hatnak, és emellett terpenoid vegyületeket, amelyek a fák védelmét szolgálják az őt megtámadó izeltlábúak ellen. Az összes vegyület képes volt és ma is az, bejutni az emberek testébe, belélegezzük, vagy elfogyasztjuk őket. Nagy koncentrációban mérgezőek, kis koncentrációban, hosszú időn keresztül fogyasztva kedvező élettani hatásúak. 

Sétálva egy sűrű erdőben, és mélyeket lélegezve sokféle vegyület juthat be a tüdőnkbe, gyomrunkba  és fejti ki hatását ránk, emberekre. Azok, akik egész életükben fürdenek ezekben a kémiai anyagokban, valójában folyamatosan mérgezik magukat és ettől lesznek egészségesebbek.


 Szép kis paradoxon.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése