2018. március 3., szombat

Apa-gyermek kapcsolat a mai, modern időszakukban

Valljuk be őszintén, nyugati kultúránk, az anyák kultúrája, az ő szerepük a családban, a gyermeknevelésben, fejlődésében megkérdőjelezhetetlenül kiemelkedő, de adódik a kérdés: mit tudunk az apák hasonló, családban, a gyermekük életében betöltött szerepéről? A gyermek egészséges életében, agyi, kognitív fejlődésében, szociális érzékenységében vajon az apukák milyen szerepet játszanak? Az apák pusztán a létfenntartást, a biztonságos anyagi hátteret biztosítják a család működéséhez, vagy másban is kiemelkedő szerepet játszanak? Már a paleolit korban élő őseinkről komoly tudósok azt feltételezték, hogy a férfi vadászott és a hússal járult hozzá a gyermekének fejlődéséhez, semmi mással. Milyen környezeti, szociális és mindenekelőtt biológiai faktorok határozzák meg azt, hogy kiből, mikor, milyen apa lesz és ez az apa-gyermek viszony, mennyire kölcsönös, milyen hatással van a született gyermek az apukára, annak pszichés és egészségügyi állapotára?

Az apai gondoskodás az állatvilágban

Nem egy gyakori jelenségről van szó, megjelenik a rovarok egyes csoportjánál, a hüllőknél, a nyílméreg békáknál, a csikóhalnál, de ezen ritka esetekkel együtt létezik egy olyan csoport az állatvilágban, ahol a fajok 90%--nál a hím aktívan segít az utódok felnevelésében, ezek pedig a madarak[i]. Tovább közelítve az emberhez a törzsfejlődési fán, a legtöbb hasonlóságot a csimpánzokkal és bonobókkal kellene találnunk, hiszen ők a legközelebbi rokonaink, kisebb testűek nálunk, és ha egy szóval kellene válaszolni arra, hogy a hímek gondját viselik-e az utódaiknak, akkor nem, nem viselik[ii]. A lehangoló kép ellenére kellemes meglepetésként az embernél egészen más kép fogad minket.

A vadászó-gyűjtögető népek apái

Egy apaságról szóló cikkben, ahol a fő téma a vadászó-gyűjtögető népek világa, az első helyen kell, hogy szerepeljenek az Akák. A Kongó környékén élő, kistermetű népről van szó, az utolsó igazi vadászó-gyűjtögető törzs. Barry Hewlett[iii] több mint 35 évet töltött közöttük és egy remek könyvben adta közre tapasztalatait Igazi vadászók, idejük 57%-át ezzel töltik, vörös disznókra és elefántokra vadásznak, emellett 27%-ban gyűjtögetnek, és a maradék időben a közeli gazdaságokban segítenek. Ez az alacsony termetű, kongói nép, a férfiak napközben akár az idejük 22%-ban is hordozhatják gyermeküket, amikor az anyukák éppen mással vannak elfoglalva, például a hálóval elejtett vadak megölésével. Ekkor kizárólag az apákkal töltik idejüket, ami az ébrenlét 47%-át is kiteheti. Mi mindent kezdhetnének a mi társadalmunk nőtagjai ezzel a rengeteg plusz idővel? Halkan megjegyezném, hogy a Svéd apukák hasonló arányban töltik idejüket a gyermekeikkel, tehát nem egy elrugaszkodott teljesíthetetlen elvárás ez. Közben a férfiak főznek, a táborhelyet rendbe rakják és törődnek a gyermekükkel. Igazi, virgonc játékokat azonban nem játszanak, a megfigyelt 268 órában, egyetlen egyszer játszottak csak velük. Ehelyett, a közeli, egész napos kapcsolat miatt, a szeretet, a gyengédség jeleit sokkal inkább megfigyelték az apukákon. Nincs szükségük a játékra, ahhoz hogy felvegyék gyermekükkel a kapcsolatot, hiszen a napjuk nagy részét együtt töltik, nem úgy, mint a nyugati világunk apukái, akik bizony gyakran egész nap a családtól távol dolgoznak. A környezetük és az életvitelük, biológiájuk és ezek egymásra hatása képes megmagyarázni ezt a kiemelkedően magas apai gondoskodást, hiszen az Aka család tagjai minden idejüket szinte együtt töltik, az anya és apa együtt készíti el a vadászhálóit, ezeket együtt használják, és mivel a táborhelyen általában hiányzik az anya rokonsága, akire rá lehetne bízni a csöppségeket, ezért a férfiak veszik fel ezt a szerepet. Nincs kijelölt szabadidejük, amit önállóan a családtól távol töltenek, ami a mi társadalmunkat a gyermek eljövetele után is erősen jellemzi, ehelyett együtt töltik minden idejüket. Azt hiszem, van még mit tanulnunk. Az Akákról általánosan elmondható, hogy kitűnő apukák, de azért erősen változatos képet mutatnak ők is a törzsön belül, hiszen van olyan Aka szülő, aki csupán 2%-ban hordoz, míg mások 20%-ban, tehát nagy a változatosság ebben a tekintetben is.

Születés előtti apai hatások

Az 1960-as években Gladys Friedler[iv] nőstény patkányokon vizsgálta a morfin hatását, és most már számunkra nem meglepően azt találta, hogy a morfinon tartott nőstények kölykeinek fejlődése bizony elmarad a normálistól. Csavart egyet a kísérleteken, és hím patkányokat injekciózott be morfinnal, majd utána ezeket a hímeket normális nőstényekkel pároztatta. A közkeletű hiedelemmel ellenkezőleg azt találta, hogy ezek a kölykök is alacsony súllyal, és bizony egyéb fejletlenségekkel születtek. Sajnos, mint a legtöbb érdekes és a fővonalbeli kutatástól eltérő eredményeket produkáló kísérlet, ezeket az eredményeket is kétkedve fogadták, és feledésbe is merültek mostanáig.
Egy svédországi kisközségben, Överkalixban pontos adatokat vezettek az évi termésmennyiségektől kezdve a gyermekszületésekig mindenről[v]. A jobb terméshozamú években az emberek sokat ehettek, kevés volt közöttük az igazán vékony, sovány ember, míg a szegényesebb időszakban ellenkezőleg, sokan lefogytak, kevesebb étel jutott az asztalokra. A nagyapák-unokák kapcsolatot kerestek, és találtak is a kutatók, mégpedig, azok az unokák, akiknek a nagypapáik tinédzserkoruk végén éppen éheztek, soványabbak voltak, azoknak az unokáik bizony tovább éltek, nem szenvedtek szívbetegségektől és a diabétesztől, míg azok, akik a bőség idejében váltak felnőtté, az ő unokáik bizony elszenvedték ezeket, és hamarabb haltak meg. Az unokák élethosszát a nagyapák pubertás előtti, 8-12 év közötti időszakuk ellátottsága befolyásolta.

Dél- Kelet-Ázsiában és Polinéziában elterjedt szokás a bételdió rágcsálás, ami nitrózaminokat tartalmaz, és erről mostanában mutatták ki, hogy a férfiak, akik gyakran és nagyobb mennyiséget fogyasztanak, élnek ezzel, azok gyermekeinél a metabolikus szindróma kialakulása nagyobb valószínűségű, mint a diót nem fogyasztó férfiaknál[vi].




Marcus ME. Pembrey[vii] 166 brit férfi dohányzási szokásából vont le messzemenő következtetést, azok, akik 11 éves kor előtt kezdtek el dohányozni, azoknak a fiaik 9 évesen elhízottak voltak, sokkal inkább, mint azok a fiúk, akiknek az apjuk később kezdett el dohányozni. Ez kizárólag apa fiú kapcsolat, a lányokra nincs hatással. Azt is jól tudjuk már, hogy a terhesség alatt az anyukák, akik elhízottak, azoknak a gyermekük hasonló veszélynek van kitéve, azaz nagy eséllyel ő is elhízhat az élete során. Most már hasonlót mondhatunk az apákról is, és azt is, hogy kövér apuka és kövér anyuka sokkal valószínűbben okozhatja a gyermekük elhízását, mint ha csak az egyik szülő lenne elhízva. A dohányzás mellet a férfiak alkoholfogyasztásáról is kiderült, hogy a születési súlyt csökkenti a gyermekeiknél, hiperaktivitást, csökkent kognitív képességeket okoz, kizárólag akkor, ha a gyermek biológiai apja az, aki iszik a fogantatás előtt[viii]. A morfinhoz hasonlóan egyéb drogok, gyógyszerek, mérgek, így a kokain, a ciklofoszfamidok, az ólom hozzácsatolhatóak az alkohol és a dohány csoportjához, mindannyian viselkedési és/vagy fejlődési elmaradásokat okoznak a megfogantatás előtt, közben[ix]. A fogantatás előtti szakaszban a férfiak éhezése, alacsony kalória bevitele összefüggésbe hozható az utód későbbi elhízásával[x], a szívbetegségekkel[xi], és a rák egyes fajtáival is[xii].
A folátról hím egereken már sikeresen bizonyították, hogy a spermiumok epigenomját, a DNS metilezési profilját megváltoztatja[xiii]. Erről, a folátról, már régóta tudjuk, hogy a várandós nőknek a testi raktárakat fel kell töltenie ebből a molekulából, hogy a magzat fejlődéséhez elegendő mennyiségű álljon készenlétben. A férfiak folátszintjéről és ennek esetleges hasonló hatásáról még nem készült átfogó tanulmány, de nem csodálkoznék, ha a közel jövőben már a férfiak is ajánlatos lenne, ha feltöltenék a fogantatás előtti testüket foláttal.

A gyermek nyelvi fejlődése és az apa szerepe

A 60-70-es években elterjedt nézetek szerint az apának, mint modellnek van szerepe a gyermekek felnövésében, megmutatja, hogy milyenek a nemi szerepek a felnőtt társadalomban, gyerekek így kellene viselkedni, ha férfi vagy. Megtanítja a fiainak, hogy mit jelent férfinak lenni, mi a szerepünk a családok, a haza védelmében. Néhány kétkedő kutató kíváncsi volt az eredményre, és nem nagy meglepetésükre nem találtak semmiféle kapcsolatot az apa és fia férfias viselkedése között, ezt a témát szépen dolgozza fel egy mostani film Az élet fája, ajánlom mindenki figyelmébe. Miért akarnának a fiúk az apjukra hasonlítani? A kapcsolat fontos apa és fia közt, de annak melegsége és közelsége az, ami befolyásolja a gyermek fejlődését. Nagyon fontos a későbbi szociális kapcsolataiban a megfelelő viselkedés, a társak érzelmeinek pontos felismerése, és az empatikus válasz ezekre a problémás helyzetekre. Ebben is segítenek az apák. Miben még, hát a nyelv, a beszéd fejlődésében. Az anyák szerepe elvitathatatlan, de úgy tűnik, az apák szerepe ebben mintha egy kissé nagyobb lenne, mint az anyáké, ami nagyon furcsa, hiszen az anyák szinte egész nap a gyermekkel vannak, és együtt tanulják, fejlesztik a beszéd és nyelvi érzékét a gyermeknek. Az apák azonban másképp és máshogy beszélnek, általában az együtt töltött játékban több szót és más kifejezéseket használnak, mint a megszokott otthoni, anyai környezetben használtak. Az apák gyakran használnak nem ismerős, idegen kifejezéseket, amelyek nem hasonlóak az anyák nyelvéhez, gyakrabban kérdeznek és kérik meg gyermeküket, hogy próbálja meg elmondani gondolatatit másképpen, fogalmazza azokat át[xiv]. Az apák szinte csak este vesznek részt a gyermekekkel közös játékban, ez mindig az újjal, az ismeretlennel jár, az apák mindenekelőtt, mint játszótársak szerepelnek a kisgyermekek világában, ez a tevékenység mindig egy különleges alkalom, nem várt kalandokkal[1].



[1]Tamis-LeMonda C.S.: Conceptualizing Fathers’ Roles: Playmates and More Human Development 2004;47:220–227





[i] Rosenblatt J.S. and Snowdon C.T.: Parental care Advances in the study of behavior vol 25. 1996.
[ii] Goodall J.: The chimpanzees of Gombe Harvard University Press 1986
[iii] Barry S. Hewlett: Intimate fathers 1991. University of Michigan Press.

[iv] Gladys Friedler: Paternal Exposures: Impact on Reproductive and Developmental Outcomes. An Overview. Pharmacology Biochemistry and Behavior 55(1996) 691-700.
[v] Bygren L.O. et al.:Longevity determined by paternal ancestors nutrition during their slow growth period Acta Biotheoretica 2001, 53-59.

[vi] Chen et al : Transgenerational effects of betel-quid chewing ont he development of the metabolic syndrome int he Keelung Community-based Integrated SCREENING Program Am. J.Clin. Nutr. 2006, 688-692.
[vii] Marcus E. Pembrey et al: Sex specific, male line transgenerational responses in humans European Journal of Human Genetics 2006., 159-166.
[viii] Tarter et al: Adolescent sons of alcoholics: neuropsychological and personality characteristics Alcohol Cli. Exp.Res. 1984, 216-222.
[ix] Hales and Robaire: Paternal exposure to drugs and environmental chemicals effects on progeny outcome J. Androl. 2001, 927-936.
[x] Rosenboom et al: Blood pressure in adults after prenatal exposure to famine J. Hypertens 1999, 325-330.
[xi] Painter et al: Early onset of coronary artery disease after prenatal exposure to the Dutch famine Am.J.Clin.Nutr. 2006b, 322-327.

[xii] Painter et al:A possible link between prenatal exposure to famine and breast cancer: a preliminary study Am.J.Hum.Bio. 2006a, 853-856.

[xiii] Lambrot et al: Low parental dietary folate alters the mouse sperm epigenome and is associated with negative pregnancy outcomes. Nat.Commun. 2013, 2889.

[xiv] Tomasello M et al: Young children's conversations with their mothers and fathers: differences in breakdown and repair. J Child Lang. 1990 Feb;17(1):115-30.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése